About Us

:::
:::

Previous Positions and Employment

  • Date: 2023-01-16
  • Update: 2023-01-16
  • Source: 國家衛生研究院
  • Views: 1156
2021.01-2022.01 Superintendent, Taipei Veterans General Hospital, Taichung, Taiwan
2015.01-2021.01 Superintendent, Taichung Veterans General Hospital, Taichung, Taiwan
2019.04-present Executive Audit of Board, Diabetes Association of the Republic of China (Taiwan)
2017.07-present Executive Audit of Board, Taiwanese Association of Diabetes Educators (TADE)
2018.01-present Executive committee, International Diabetes Federation Western Pacific Region (IDF WPR)
2006.01-present Adjunct Professor of Medicine, National Yang-Ming Chiao Tung University, Taipei, Taiwan
2001.08-present Adjunct Professor of Medicine, National Chung-Shin University, Taichung, Taiwan
2000.07-present Adjunct Professor of Medicine, National Defense Medical Center, Taipei, Taiwan
2016.01-2017.12 Chair, International Diabetes Federation Western Pacific Region (IDF WPR)
2013.04-2019.04 President, Diabetes Association of the Republic of China (Taiwan)
2012.01-2015.01 Deputy Superintendent, Taichung Veterans General Hospital, Taichung, Taiwan
2006.08-2012.07 Chairman, Department of Internal Medicine, Taichung Veterans General Hospital, Taichung, Taiwan
2005.07-2011.07 President, Taiwanese Association of Diabetes Educators (TADE)
2001.12-2005.12 Chairman, Department of Medical Education and Research, Taichung Veterans General Hospital, Taichung, Taiwan
1996.03-2001.11 Director, Division of Endocrinology and Metabolism, Taichung Veterans General Hospital, Taichung, Taiwan
1987.05-1989.04 Postdoctoral Clinical Research Fellow, Gerontology and Endocrinology, Stanford University Medical Center, Stanford, California, USA